Pomarańczowe węże propan - butan wykonane są z tworzywa sztucznego i jak sama nazwa wskazuje, wytwarzane są w procesie chemicznym. Podstawowym materiałem w tego typu wężach jest polichlorek winylu, potocznie zwany PCV, do którego dodawane są plastyfikatory.
Tak wytworzone tworzywo wzmocnione kordem doskonale sprawdza się w produkcji różnego typu węży w tym do gazu propan - butan.
Węże te są powszechnie używane przy instalowaniu kuchenek domowych na gaz propan - butan, gdzie doskonale sprawdzają się bez oznak starzenia przez wiele, wiele lat. Niestety węże te mają pewną niedogodność - tracą swoją elastyczność, gdy temperatura otoczenia obniża się, a w temperaturze poniżej zera sztywnieją, robią się twarde jak kamień!
Wąż wysoko-ciśnieniowy do instalacji
Konsekwencje:
Sztywne węże w bateriach butlowych w okresie zimowym stanowią duże utrudnienie podczas wymiany butli. Operowanie wężami PCV w takich warunkach będzie powodować powstawanie mikro pęknięć na wężach, które to z czasem doprowadzą do pęknięcia lub zerwania węża.
Natomiast wąż gumowy jest inny. Produkowany jest ze specjalnej gumy, która sama w sobie jest naturalnym plastyfikatorem co sprawia, że przewód węża pozostaje elastyczny i giętki nawet w najniższych temperaturach.
Wąż wysokiego ciśnienia GOK SBS
Wąż Gumowy czy Wąż PCV?
W tym przypadku nie ma czegoś takiego jak „lepszy” czy „gorszy”, ponieważ oba typy węży doskonale spełniają swoje zadania stosownie do przeznaczenia.
Jeżeli korzystasz z węży gazowych na świeżym powietrzu, wiosną, latem, jesienią czy zimą, powinieneś używać węży gumowych. Są nieco droższe, ale wygodne i bezpieczniejsze szczególnie w niższych temperaturach.
Jeżeli korzystasz z węży PCV, wtedy staraj się nie używać ich na świeżym powietrzu szczególnie zimą na mrozie.
Wąż do napełniania kartusza gwintowanego 7/16
© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie sklepu KQS.store
Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl