KAMPER ZIMĄ. Jak przygotować kamper do zimowej podróży?

Coraz częściej widujemy kampery przy stokach narciarskich, przy trasach narciarzy biegowych, w pobliżu „zimowych”  miejscowości. Kampery stały się popularne i mają swoje zloty kamperowe także zimą. Są to zloty dla prawdziwych pasjonatów kamperów i miłośników sportów zimowych.

Aby w komfortowy i bezpieczny sposób przemieszczać się warto przygotować się wcześniej. Zaplanować to znaczy nie tylko ustalić gdzie chcemy jechać, jaką trasą, ale także sprawdzić kamper tak, aby nie sprawił nam trudności podczas zimowego wypoczynku. Gdyż zimowy wyjazd kamperem rządzi się swoimi prawami. Nie polecamy tej formy wypoczynku dla osób, które nigdy wcześniej nie podróżowały kamperem. Jest bowiem wiele aspektów związanych z samym przygotowaniem auta i jego obsługą, które nie każdemu mogą kojarzyć się z wypoczynkiem. Tu jest potrzebny praktyk kamperowy, a nie debiutant :)


Jak przygotować kamper na sezon zimowy? Co zabrać ze sobą? Co trzeba sprawdzić w kamperze przed wyjazdem?

1.      Jeżeli skorzystałeś z wypożyczalni kamperów, to upewnij się, że jest to kamper CAŁOROCZNY, tzn. czy w kamperze jest dobrze izolowana podłoga? Czy są podgrzewane zbiorniki płynów użytkowych oraz czy są specjalne izolacyjne osłony na okna? Warto zapytać o te rzeczy, gdyż przez podłogę i otwory okienne ucieka najwięcej ciepła z wnętrza kampera. 

2.      INSTALACJA GAZOWA -  W sezonie zimowym napełnij butlę gazową w kamperze odpowiednim gazem. Co to znaczy? Zimowy gaz LPG posiada w składzie zwiększoną ilość propanu, co pozytywnie wpływa na wzrost lotności mieszaniny gazowej. Propan ma wysoką prężność par gazu, dzięki czemu możliwe jest utrzymanie w butli odpowiedniego ciśnienia, nawet pomimo niskich temperatur. Proporcja propanu do butanu w okresie zimowym to 60%/40%. Natomiast w okresie letnim proporcje te są odwrotne i wynoszą 40%propanu i 60% butanu. Mino tego lotność par gazu nie maleje, gdyż wyższa temperaturach otoczenia znacznie wpływa na prężność gazu.
Jednak jeżeli temperatura spada poniżej 0° i przez dłuższy  czas będzie utrzymywać  się na minusie to wówczas gaz butan w butli nie będzie rozprężał się, a spalać będzie się tylko gaz propan. Dlatego planując zimową wyprawę kamperem wymień butlę na butlę czystym gazem propan, wówczas masz pewność, że cały gaz będzie zużytkowany. Unikniesz przykrych niespodzianek, np. z ogrzaniem kampera.





Aby butla gazowa w kamperze zimą była odpowiednio zaizolowana można kupić specjalną osłonę na butlę 11kg. Chroni ona przed promieniami UV, przed uszkodzeniami, ale ma tez właściwości izolacyjne i zalecana jest do -10stopni Celcjusza.

4.       Warto zaopatrzyć się też w reduktor z automatycznym przełącznikiem do zasilania instalacji gazowej z dwóch butli (system DUO CONTROL). To znaczy, że w momencie gdy skończy się gaz w jednej butli przełącznik automatycznie zacznie pobierać gaz z drugiej, pełnej butli. Przełącznik działa automatycznie bez przerwy w dostarczaniu gazu. Reduktor ten jest wyposażony we wskaźnik poboru gazu  oraz co najważniejsze w zawór zwrotny zapobiegający wypływowi gazu podczas wymiany butli.




5.        Aby uniknąć zamarzania wody i innych płynów w kamperze, utrzymuj we wnętrzu dodatnią temperaturę około 10C. Tak naprawdę ogrzewanie powinno pracować cały czas, aby po powrocie pomieszczenie kampera nie było wychłodzone. Albo zainstaluj maty grzewcze do zbiorników na wodę czystą i szarą. Mata grzewcza zazwyczaj skutecznie chroni zbiornik wodny przed zamarznięciem. Dzieki wbudowanemu termaostatowi włącza się automatycznie przy temeraturze poniżej 4C. Jeżeli natomiast temperatura wzrosnie powyżej 18C pogdrzewacz przestanie aktywnie pracować. Zasilanie takiego sprzętu to 12V. 

mata grzewcza do zbiornika


6.       Przed zbytnim wychłodzeniem wnętrza kampera zimą uchronią nas też maty izolacyjne, termiczne. Zakłada się matę na szybę od zewnątrz. Dedykowane są praktycznie do każdego modelu kampera. Do niektórych modeli można zakupić bardziej obszerniejszą izolację, są to tak zwane płaszcze termiczne.

7.       Jeżeli napada dużo śniegu to warto pomyśleć koniecznie o:

- łopacie dużej do odśnieżania trenu wokół kampera,

- wysokim stopniu antypoślizgowym,

- o ociekaczu na obuwie, może być tez duża składana owalna miska, w której umieścimy zimowe utytłane w śniegu buty,

- odmrażaczu do zamków – mała rzecz, a często ratuje sytuację,

- długiej szczotce do odśnieżania

- linie do wyciągania pojazdu do 9 ton.

8. Trzeba pomyśleć też o właściwych klinach i podporach, które sprawdzą się w śniegu. Jeżeli nastąpi zmiana temperatury, np. na cieplejszą to musimy liczyć się z roztopami i inną „jakością” gruntu pod kołami.

 

9. Niby oczywiste, ale może warto napisać. Opony zimowe oraz łańcuchy to niezbędny element zimowej wyprawy kamperem. Jeżeli wypożyczasz kamper to dopytaj o te dwie rzeczy. W tym temacie nie ma żartów. Bezpieczeństwo to podstawa.

10. Duża różnica temperatur między wnętrzem kampera a polem,  sprzyja odkładaniu się wilgoci wewnątrz kampera. W jej odprowadzeniu nie  pomaga również zawilgocona odzież w tym narciarska. Warto zaopatrzyć się w osuszacz powietrza oraz częściej niż zwykle wietrzyć pomieszczenie powodując szybki, skuteczny przeciąg poprzez otwieranie dwóch drzwi jednocześnie.

pochłaniacz wilgoci do kampera

POCHŁANIACZ WILGOCI - OSUSZACZ POWIETRZA DO KAMPERA


Dużo i obszernie, ale mamy nadzieję, że wyczerpująco i praktycznie. Jeżeli Potrzebujecie doposażyć swój kamper, to zapraszamy do naszego sklepu z wyposażeniem kamperów iGaz.pl 


30 LAT INSTNIENIA SKLEPU
15 rok w internecie 



© IGAZ Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.

Oprogramowanie sklepu KQS.store

Pozycjonowanie: PiotrSkrzypek.pl